کلینیک قلب من

جامع ترین منبع اطلاع رسانی سلامت قلب و عروق

0912 126 0 275
info@Ghalbeman.ir
کلینیک قلب من | کورونا ویروس

کورونا ویروس جدید COVID-19

ویروس کرونای جدید ۲۰۱۹، ویروسی است ( بنام COVID-19) که به عنوان عامل شیوع بیماری تنفسی که برای اولین بار در ووهان چین یافت شد، شناخته شده است. در ابتدا، بسیاری از بیماران این شیوع بیماری در ووهان چین ارتباط با بازار بزرگ غذاها و حیوانات دریایی داشته‌اند و این نشان از این دارد که این ویروس منتقله از حیوان به انسان است. با این حال، تعداد فزاینده‌ای از بیماران در معرض و در ارتباط با بازار حیوانات نبوده، که این مورد نشان‌دهنده این است که گسترش و انتقال از شخصی به شخص دیگر نیز در حال وقوع است.

چگونگی انتقال ویروس

بیشتر مطالب در مورد این ویروس کرونا ناشناخته است. دانش فعلی تا حد زیادی بر اساس آن اطلاعات و مواردی است که در مورد ویروس کرونای مشابه آن می‌دانیم. ویروس کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که در بسیاری از گونه‌های مختلف حیوانات از جمله شتر، گاو، گربه و خفاش‌ها شایع هستند. به ندرت ویروس کرونای حیوانی می‌تواند افراد را آلوده کرده و بین افراد نیز مانند ویروس SARS، MERS و این ویروس کرونای اخیر گسترش یابند. بیشتر اوقات گسترش و واگیر از فردی به فرد دیگر در تماس‌های نزدیک (حدود ۲ متر) اتفاق میافتد. تصور می‌شود که انتقال فرد به فرد این ویروس درست شبیه به انتقال آنفلوآنزا و سایر عوامل بیماری زای تنفسی، عمدتا از طریق قطرات تنفسی که زمان سرفه یا عطسه فرد مبتلا ایجاد می‌شود، عمل می‌کند. این قطرات می‌توانند در دهان یا بینی افرادی که در همان نزدیکی هستند فرود بیایند و یا احتمالا از طریق استنشاق به داخل ریه‌ها کشیده شود. مشخص شده است که این ویروس قادر است بر روی اجسام فلزی و جامد از چند ساعت تا چند روز زنده باقی بماند و در صورت تماس دست انسان سالم به آن و با انتقال به دهان یا بینی موجب عفونت وی گردد.

هرچه شدت بیماری یک فرد بیشتر باشد، احتمال اینکه با شدت بیشتری موجب انتقال عفونت به دیگران بشود، وجود دارد با این حال در مورد ویروس جدید COVID-19  میزان سرایت به صورت قابل توجهی زیاد است و حتی احتمال سرایت از فرد مبتلای بی علامت یا با علایم خفیف هم به دیگران وجود دارد.

استفاده از محصولات حیوانی آلوده به ویروس مانند گوشت حیوانات آلوده، شیر و محصولات لبنی و حتی ترشحات مخاطی حیوانات مبتلا هم می تواند موجب انتقال بیماری گردد، کما اینکه اولین گزارشات هم از مصرف گوشت این نوع از حیوانات آلوده بوده است.

علایم بیماری

 این بیماری از زمان ورود ویروس به بدن از چند روز تا یک هفته دوره نهفته دارد تا علایم بیماری ظاهر گردد، البته این دوره نهفته تا دو هفته هم گزارش شده است و به همین دلیل دوره قرنطینه این بیماری تا دو هفته است.

در آخرین گزارشی که از بیماران مبتلا شده به این بیماری منتشر شده است، تا 80 درصد افراد مبتلا یا کلا بدون علامت هستند یا علایم بسیار خفیف در حد خارش گلو و مختصری آبریزش داشته اند. این امر اگرچه خوشحال کننده است ولی باید حواسمان باشد که این افراد هم در دوره ابتلا به بیماری اگرچه خودشان بی علامت هستند ولی قادر به انتقال عفونت به دیگران می باشند. لذا افراد دارای علایم خفیف مانند سرماخوردگی عادی هم باید با رعایت موارد بهداشتی مانع انتشار ویروس در چامعه گردند و هم اینکه افراد سالم در برخورد با افراد دیگر و به ویژه در محل های شلوغ و پرازدحام ، با کاهش هرچه بیشتر تماس با دیگران و محیط های آلوده مانع ابتلا به این ویروس بشوند.

عمده درگیری بدن در بیماری کرونا، مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی- بینی، گلو، مخاطات حلق و حنجره - است. علایم بیماری عبارتند از:

 1. گلودرد و خارش حلق

 2. آبریزش از بینی

 3. عطسه های مکرر

 4. احساس خستگی و کوفتگی عضلانی

 5. سردرد

 6. و تب . وجود تب یکی از علایم مهم ابتلا به این ویروس است. اگر شما علایم فوق را به همراه تب ( دمای بدن بیشتر از 38 درجه)، داشتید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

اگر علایم شما در همین حد است احتیاج به نگرانی یا مراقبت بیشتر مانند بستری در بیمارستان یا دریافت آنتی بیوتیک های خاص ندارید. صرفا باید در منزل استراحت کنید، از تردد در سطح جامعه به شدت پرهیز نمایید و حواستان به انتقال عفونت به دیگران بویژه اعضای خانواده و افراد در معرض خطر باشد.

در صد بسیار کمی از بیماران، علایم شدیدتری پیدا میکنند. مانند تب بالا، تنگی نفس، ضعف بدنی شدید و در موارد شدیدتر رنگ پریدگی یا کبود شدن لبها و مخاطات بدن. این مدل از بیماری حتما احتیاج به بستری شدن در بیمارستان و مراقبت های طبی دارد. این بیماران که در اکثر موارد به آنها گروه های پرخطر یا در معرض تهدید گفته میشود، عبارتند از کودکان، افراد سالمند به ویژه بالای 65 سال، افراد با بیماری قلبی مانند سکته قلبی ،نارسایی قلبی، افراد با تنگی عروق کرونر یا دارای باطری قلبی، بیماران ریوی مانند آسم یا برونشیت، افراد با عضو پیوند شده، افرادی که به دلیل بیماری های مختلف کورتون مصرف میکنند، افراد با نقص ایمنی، افراد با بیماری های مهم مانند دیابت، نارسایی کلیوی و افراد با بیماریهای بدخیم و سابقه شیمی درمانی.

میزان مرگ و میر این بیماری در حدود دو درصد است. در آخرین گزارش مربوط به بیماری مرگ و میر در افراد سالم و کم خطر که زیر 50 سال بوده اند فقط 4 مورد در هر هزار نفر ( 0.4 درصد) بوده است و اغلب موارد فوت مربوط به گروههای پرخطر و افراد با اصالت چینی بوده است.  

ماسک بزنیم یا نه؟ 

حتما تاکنون نکات زیادی در مورد ضرورت استفاده از ماسک یا انواع ماسک شنیده اید. به صورت خلاصه افرادی که سالم هستند و از نزدیک با افراد مبتلا در تماس نیستند، احتیاجی به استفاده از ماسک ندارند، مگر در زمان تردد در مکان های شلوغ و سربسته. 

اگر فرد سالم از کادر درمان بیمارستان بوده و یا از نزدیک با فرد مبتلا به بیماری کرونا ویروس در تماس باشد، بهتر است از ماسک به ویژه ماسک های ضدویروس مانند ماسک N95  استفاده نمایند.

در مورد افرادی که علایم بیماری دارند یا مورد اثبات شده عفونت ویروسی هستند لازم است به منظور جلوگیری از ابتلای دیگران از هر نوع ماسک حتی ماسک معمولی استفاده نمایند. نکته مهم در این افراد این است که این ماسک خودش منبع مهمی برای ویروس است و لازم است مکررا و با روش درست آن را از دسترس دیگران دور کرد.

درمان بیماری

این بیماری همانند اکثر بیماری های ویروسی درمان دارویی خاصی ندارد و مراقبت از بیماران به اقدامات حمایتی و کمکی محدود است.

موارد خفیف این بیماری همانند یک سرماخوردگی معمولی با استراحت، مصرف مایعات و ویتامین ها قابل کنترل است. در موارد شدیدتر و در بیماران پرخطر لازم است ضمن مراجعه به سیستم درمانی از کسب مراقبت های بیشتر و در صورت نیاز بستری شدن در بیمارستان، مطمئن شد.

با این حال بازهم بهترین توصیه در مورد این بیماری ضمن مراقبت از خود، جلوگیری از انتشار ویروس و آلوده کردن دیگران باشد. چه بسا این ویروس در مورد ما عفونت مهمی ایجاد نکند ولی در فردی که ما به وی ویروس داده ایم به بیماری مهم و خطرناکی مبدل گردد. برخی از توصیه های مهم عبارتند از:

 • خارج نشدن از منزل در صورت داشتن علایم
 • پرهیز از دست دادن و روبوسی با افراد دیگر، حتی افراد به ظاهر سالم
 • پرهیز از حضور و تردد در اماکن عمومی مانند اتوبوس و مترو، شهربازی، مراکز خرید عمومی و پارکها.
 • دقت در استفاده از کامپیوترهای عمومی، دستگاههای کارتخوان یا انگشت زنی.
 • شستن مکرر دستها و استفاده از وسایل ضدعفونی کننده دست.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
برچسب‌ها