کلینیک قلب من

جامع ترین منبع اطلاع رسانی سلامت قلب و عروق

0912 126 0 275
info@Ghalbeman.ir
کلینیک قلب من | اختلال چربی خون

دیس لیپیدمی : علل ایجاد و درمان آن

انواع بیماریهای چربی خون بالا و راههای درمان و کنترل آنها

گفتن اینکه شما اختلال چربی خون "دیس لیپیدمی" دارید می تواند نگران کننده باشد. با این حال ، این اصطلاح گسترده به این معنی است که شما یک یا چند پارامتر در مشخصات لیپید خود دارید که ممکن است خیلی پایین یا بالا باشد. خوشبختانه بسته به نوع لیپیدهای مبتلا ، روشهای زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد: از مصرف دارو گرفته تا ایجاد چند تغییر در شیوه زندگی.

در مورد نوع اختلالات چربی خون بیشتر بدانیم

شایع ترین نوع بیماری چربی خون ، افزایش چربی های خون است که می تواند به صورت افزایش کلسترول خون "هیپرکلسترولمی" یا افزایش تری گلیسرید خون "هیپر تری گلیسریدمی" باشد. در برخی از بیماران هر دو مورد کلسترول و تری گلیسرید ، هر دو افزایش یافته هستند که به آن "اختلال چربی خون ترکیبی" گفته می شود. 

کلسترول خون از سه نوع چربی تشکیل شده است:

 1. کلسترول بد یا همان ، LDL

 2. کلسترول خوب بدن ، HDL

 3. بقیه کلسترول خون که ترکیبی از VLDL و IDL و کلسترول های بینابینی هستند که بازهم برای بدن مضر هستند.

 اختلال کلسترول خون می تواند به صورت کلی با افزایش کلسترول همراه باشد یا همراه با آن مقدار LDL هم افزایش یافته باشد. در برخی از بیماران مقدار کلسترول کلی در محدوده نرمال است و فقط LDL آنها افزایش یافته است.

نوع دیگری از اختلال چربی خون "کاهش HDL" یا همان کلسترول مفید خون است. کمبود این نوع از کلسترول می تواند شروع کننده بیماری های مهم قلبی در سنین پایین باشد.

در برخی از بیماران ، برعکس است و میزان چربی خون آنها پایین و حتی در برخی موارد نزدیک به صفر است. به این اختلال که البته انواع مختلفی دارد ، "چربی خون پایین" یا "هیپولیپیدمی" گفته می شود.

 

دیس لیپیدمی اولیه و ثانویه

اختلال چربی خون می تواند مربوط خود بدن باشد. در حالت طبیعی بدن خود انسان قابلیت تولید چربی خون را دارد و اختلال در مسیرها و ژن های تولید کننده و سوخت و ساز چربی می توان با افزایش تولید یا کاهش مصرف چربی خون موجب ایجاد اختلال در چربی خون گردد. چربی خون بالا در برخی خانواده ها و نژادها ، به صورت ارثی وجود دارد و این افراد در سنین کمتری نسبت به بقیه دچار بیماری های قلبی می گردند. به این نوع از دیس لیپیدمی که بدن انسان خودش ایجاد می کند ، اختلال چربی خون  "اولیه" (Primary) گفته می شود ، در برابر اختلال چربی خون "ثانویه" (Secondary) ، که از مصرف نادرست چربی به وجود می آید.

در انواع خاصی از بیماری های اولیه چربی خون ، به دلیل نقایص ژنتیکی میزان چربی خون بسیار بالا بوده و این افراد احتمال دارد حتی در سنین کودکی دچار بیماری های قلبی و عروقی گردند.

نفایص ژنتیکی خاصی هم وجود دارند که به صورت مادرزادی یک یا چند رده از چربی های خون تولید نمی شود "هیپولیپیدمی فامیلی". با توجه به نیاز بدن به چربی این افراد به بیماری های خاص و مهم مانن "آبتالیپو پروتئینمی" دچار خواهند شد.

نوع ثانویه اختلال چربی خون ، شایعتر از نوع اولیه است و در اثر عادات غلط زندگی و برخی بیماری های خاص ایجاد می شود. مواردی که می توانند اختلال ثانویه و اکتسابی دیس لیپیدمی ایجاد کنند ، عبارتند از:

 1. رژیم غذایی نادرست شامل مصرف غذا و کالری زیاد ، چربی زیاد و قند بیش از حد.

 2. عدم انجام فعالیت های بدنی و ورزش

 3. برخی داروهای خاص مانند مسدود کننده های بتا ، داروهای خاصی برای درمان HIV ، داروهای ضد بارداری خوراکی

 4. بیماری کبد

 5. سوء مصرف الکل

 6. سیگار کشیدن

 7. کم کاری تیروئید که درمان نشده است

 8. دیابت کنترل نشده

 9. در بیماران با پرکاری تیرویید کاهش برخی رده های چربی خون دیده می شود.

 

علائم و نشانه های چربی خون بالا

هیچ روش واقعی برای آگاهی از اینکه آیا شما دیس لیپیدمی دارید -  هیپرلیپیدمی یا هیپولیپیدمی - وجود ندارد ، مگر اینکه تابلوی لیپید انجام دهید. این شامل گرفتن خون در آزمایشگاه و تجزیه و تحلیل آن برای مقادیر LDL ، HDL و تری گلیسیرید است.

غیر از موارد خیلی شدید یا برخی موارد نادر و مادرزادی دیس لیپیدمی ، اختلال چربی خون ، هیچ گونه علامتی در بدن ایجاد نمی کند. در موارد نادر لیپیدهای بسیار زیاد ، برجستگی های زرد رنگ که به آن "زانتوما" (Xanthoma) گفته می شود ممکن است در اطراف چشم ، روی آرنج و زانو و حتی کف دست و پا، ظاهر شود.

درمان اختلالات چربی خون

انواع مختلفی از درمانها و اقدامات دیگر برای رفع دیس لیپیدمی وجود دارد.

هیپولیپیدمی یا چربی پایین خون احتیاج به درمان ندارد ، مگر اینکه شدید باشد - معمولاً در مواردی که این بیماری به ارث می رسد. در این موارد ، رژیم غذایی اصلاح شده با چربی و ویتامین های محلول در چربی ممکن است مصرف شود.

درمان هایپرلیپیدمی ها به شدت افزایش لیپیدها و نوع چربی خون افزایش یافته بستگی دارد. رژیم غذایی با کاهش کلسترول و اصلاح سبک زندگی اغلب توصیه می شود و شامل ترک سیگار ، افزایش ورزش و درمان بیماری هایی است که ممکن است باعث بالا رفتن سطح چربی ها شود. در برخی موارد از داروهایی برای کاهش چربیهای بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی در آینده استفاده می شود.

همه چیز در مورد تری گلیسرید خون

تری گلیسرید "Triglyceride" که به اختصار TG ، نوشته می شود یکی از چربی های مهم...

ادامه مطلب
آنچه باید در مورد چربی های خون بدانید

با شنیدن چربی خون همه به یاد بیماری های مختلف می افتند و تصوری بد از چربی های...

ادامه مطلب
اندازه گیری میزان چربی خون

سطح لیپید خون (به طور خاص ، کلسترول و تری گلیسیرید) با خطر ابتلا به بیماری عروق...

ادامه مطلب
اشتباهات شایع در مورد کلسترول خون زیاد

کلسترول بالا یک عامل خطر مهم در ایجاد بیماری های قلبی عروقی است. این یک بیماری...

ادامه مطلب
رژیم غذایی در افراد با کلسترول خون بالا

کنترل کلسترول خون بالا (هایپرکلسترمی) احتیاج به یک رویکرد چند جانبه نیاز دارد ،...

ادامه مطلب
چه غذاهایی در افراد با کلسترول بالا ، مضر است؟

اگرچه انواع مختلفی از غذاهای سالم وجود دارند که می توانند در رژیم غذایی برای...

ادامه مطلب
برچسب‌ها