کلینیک قلب من

جامع ترین منبع اطلاع رسانی سلامت قلب و عروق

0912 126 0 275
info@Ghalbeman.ir
کلینیک قلب من | تنگی نفس چیست؟

علایم و نشانه های تنگی نفس

تنگی نفس احساس ناراحتی در تنفس است که اغلب به عنوان احساس گرسنگی برای هوا توصیف می شود.  تنگی نفس بیشتر در زمان فعالیت بدنی و ورزش خود را نشان می دهد با این حال بیماریهای ریه ، قلب ، اضافه وزن و اضطراب هم می توانند تنگی نفس ایجاد نمایند. علت های بسیار مختلفی برای تنگی نفس وجود دارد که از علل فیزیولوژیک و کم اهمیت تا موارد مهم و خطرناک می تواند متفاوت باشد. تنگی نفس ناراحت کننده است و حتی می تواند دردناک باشد. اگر شما تنگی نفس مکرر ، تکرار شونده یا شدید دارید ، باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید.

علایم تنگی نفس

تنگی نفس می تواند مزمن باشد ، به تدریج بدتر شود و احتمالاً در فعالیت بدنی شما تداخل ایجاد کند. همچنین می تواند حاد باشد ، به طور ناگهانی اتفاق بیفتد و باعث شود احساس ترس و احساس نزدیک به مرگ داشته باشید.  علائم متداول تنگی نفس عبارت است از تنفس:

 • کوتاه
 • سریع
 • کم عمق و سطحی
 • سخت و با فشار زیاد
 • و با استفاده از عضلات قفسه سینه.

در مواردی که تنگی نفس شدید است ممکن است علائم شدیدی مانند:

 • احساس فشار ، سفتی و سنگینی بر روی قفسه سینه
 • احساس خفگی و قطع شدن نفس
 • عدم توانایی ادامه تنفس

را تجربه کنید.

(تنگی نفس ناگهانی یا شدید خطرناک است و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.)

مواقعی وجود دارد که ممکن است متوجه شوید شخص دیگری دچار تنگی نفس است. کسی که مشکل تنفسی دارد معمولا به سختی نفس می کشد یا ممکن است با صداهای بسیار بلند نفس بکشد. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر در اطرافیان خود ، حتماً برای کمک فوری پزشکی تماس بگیرید:

 • دیسترس تنفسی ، نفس کشیدن با صدای بلند و با زحمت
 • یک چهره مضطرب همراه با باز و بسته شدن سوراخ های بینی در زمان تنفس
 • حرکات شکم و عضلات قفسه سینه و گردن در زمان تنفس
 • سیانوز (چهره کبود یا آبی ، دهان ، لب و اندام)

به خاطر داشته باشید که شخصی که مشکل تنفسی دارد ممکن است از اوضاع آگاهی نداشته باشد یا ممکن است نتواند از شما کمک بخواهد.

آیا تنگی نفس می تواند اشکال دیگری داشته باشد؟

بله. تمام موارد تنگی نفس صرفا در زمان فعالیت بدنی روی نمی دهند و موارد خاصی هم وجود دارد که می توانند موجب بروز یا تشدید تنگی نفس شوند:

1- در برخی از بیماران تنگی نفس و علایم آن مانند احساس کمبود اکسیژن ، تعداد زیاد تنفس و دیسترس تنفسی به دنبال دراز کشیدن ایجاد می شود. این بیماران در حالت ایستاده یا نشسته مشکلی ندارند -یا ناراحتی خفیفی دارند- و به محض دراز کشیدن به صورت طاقباز دچار تشدید علایم تنگی نفس می شوند. به این حالت اصطلاحاً "ارتوپنه" (Orthopnea) می گویند. ارتوپنه نشانگر بیماری قلبی پیشرفته یا ناراحتی ریوی شدید است.

2- بیمارانی که نارسایی درمان نشده قلبی دارند ، چند ساعت بعد از خوابیدن به صورت ناگهانی و با حالت نزدیک به خفگی و اضطراب از خواب بیدار می شوند و معمولاً نیم ساعت طول تا بهبودی و خوابیدن مجدد آنها بطول می انجامد. این حالت که به "حمله ناگهانی شبانه" یا PND معروف است در اثر تجمع آب در بافت ریه ایجاد می شود و نشانگر بیماری قلبی مهم است.

3- استفاده از بالش اضافه در زمان خواب: یکی از نشانه های نارسایی قلب این است که بیماران برای نداشتن تنگی نفس و علایم تنفسی در زمان خواب از بالش اضافی استفاده می کنند تا ناحیه بالاتنه و سر بیمار بالاتر از بدن آنها قرار بگیرد.

زجر تنفسی چیست؟

در زمان نفس کشیدن عادی و نرمال فقط عضلات قفسه سینه و عضله دیافراگم فعالیت می کنند. فرایند نفس کشیدن یک عمل نیمه ارادی است به این صورت که در حالت عادی انسانها از فعالیت تنفسی خود خبر ندارند و نفس کشیدن به صورت خودبخودی صورت می گیرد. البته در هر ساعتی افراد می توانند تنفس خود را کنترل کنند و تعداد و عمق آن را کم یا زیاد نمایند مانند زمان بوییدن یا در زمان حبس کردن نفس. به همین دلیل افراد به صورت عادی اطلاعی از تنفس خود ندارند. 

در صورت بروز بیماری های ریوی یا قلبی یا در هر زمان دیگری که بدن احتیاج به اکسیژن اضافی داشته باشد ، عضلات تنفسی مجبورند با شدت و عمق بیشتری کار کنند تا نیاز بدن به آن را برطرف نمایند. به همین دلیل حرکات عضلات تنفسی قابل احساس خواهند شد. در موارد شدید هیپوکسمی لازم است بیمار از تمام عضلات تنفسی مانند عضلات قفسه سینه ، عضلات جدار شکم ، عضلات گردن و شانه هم استفاده کند. در شرایط بسیار شدید فرد دچار زجر تنفسی حتی از عضلات دست هم کمک گرفته و با چسبیدن به میله های کنار تخت در حالت نشسته با بکاربردن تمام عضلات بالاتنه خود نفس می کشد. 

زجر تنفسی نشانگر آسیب شدید به بافت ریه یا نارسایی شدید قلب است و جزو اورژانس های پزشکی محسوب می شود.

عوارض تنگی نفس

تنگی نفس اگر شدید و حاد باشد می تواند به کاهش سطح هوشیاری ، عدم تمرکز ، اضطراب ، عصبانیت بیش از حد و خواب آلودگی منجر شود.

تنگی نفس مزمن و طولانی مدت می تواند به کاهش سطح اکسیژن خون (هیپوکسمی) و کاهش سطح اکسیژن بدن (هیپوکسی) منجر شود. کاهش قدرت بدن ، افسردگی ، خستگی مزمن ، نارسایی کلیه و کمبود اکسیژن مزمن بدن از عوارض هیپوکسی است.

دسته ها: تنگی نفس

دیدگاه های بازدیدکنندگان

دکتر امیرفرهنگی 25 فروردین 1400 - 14:34

سلام پریا خانم
این علایم مهم و جدی هستند. لازم است در اولین فزصت جهت بررسی قلب به پزشک مراجعه کنید.

پریا 25 فروردین 1400 - 07:29

سلام ببخشید من چندوقته که نفس تنگی دارم و بعضی وقتا از‌خواب میپرم‌ و میبینم که نفسم خیلی گرفته و انگار بعضی وقتا ی چیزی تو گلومه و بعضی وقتا انگار رو سینه ام هس جوری که دارم‌خفه میشم و سمت چپ سینه ام‌هم همیشه درد میکنه و دست و پاهام هم گز گز میکنن همیشه بنظرتون مشکلم چی هس

قلب من 24 فروردین 1400 - 17:53

جناب مصطفي زاده سلام
لازم است توسط پزشك گوارش ويزيت و اندوسكوپي انجام دهيد.

قلب من 24 فروردین 1400 - 17:46

جناب آقاي علي صاحبي
سلام
تنگي نفس در زمان غذا خوردن براي كودك 9 ساله مي تواند از اختلالات گوارشي يا ريوي باشد. حتما لازم است در اولين فرصت توسط پزشك اطفال ويزيت شوند.

قلب من 24 فروردین 1400 - 17:43

جناب دانش پژوه با سلام و آرزوي بهبودي
خير لازم نيست. اگر سرفه هاي مكرر يا تنگي نفس داشتيد، اسكن لازم است.

قلب من 24 فروردین 1400 - 17:36

يلدا خانم سلام
علايم شما با توجه به بررسي هاي پزشكي كه سالم بوده اند، به احتمال زياد منشا "سايكو سوماتيك" دارد. يعني علايم استرس و اضطراب روحي كه خودش رو بصورت ناراحتي جسمي نشان داده است. مشاوره و ويزيت همكاران روانپزشك خيلي كمك كننده است.

قلب من 24 فروردین 1400 - 17:31

خانم بهار سلام
اولاً از نبود كرونا مطمئن شويد. اگر همزمان تب، درد بدن و سردرد داريد، تست كرونا بدهيد ولي اگر علايم همراه نداريد، لازم نيست. دوم اينكه احتمال دارد شما به مواد موجود در ماسك يا پارچه آن حساسيت داشته باشيد كه لازم است مدتي ماسك خود را عوض نماييد. سوم اينكه احتمال دارد شروع آسم يا حساسيت ريه باشد و ارتباطي به ماسك نداشته باشد.
در هر صورت اگر علايم اذيت كننده داريد، به پزشك ريه مراجعه نماييد.

بهار هستم 24 فروردین 1400 - 15:05

من 18 سالمهه امسال میرفتم کلاس دوتا ماسک روی هم میزدم مدتی هست تنگی نفس دارم من الرژی هم دارم تنگئ نفسم مدتی خوب شده بود ولی الان بدتر شدم لطفا بگید چیکار کنم

یلدا 23 فروردین 1400 - 17:13

سلام آقای دکتر
من ۱۸سالم هس و همیشه نفس تنگی دارم اونم چندین سال هس پیش دکترا هم رفتم نوار قلب و اکو هم گرفتیم ولی گفتن مشکلی نداری و قرص دادن و خوردم ولی هنو بهتر نشدم انگار ی چیزی تو گلوم هس و بعضی وقتا انگار ی چیزی رو سینه ام هس بنظرتون مشکل چیه و همیشه سمت چپ سینه ام درد میکنه بعضی وقتا

کرم رضا دانش پژوه 23 فروردین 1400 - 14:00

سلام حدود پنج روز است تست کرونام مثبت شده تو نفس کشیدن مشکل ندارم آیا لازم است سی تی اسکن ریه بدم .با تشکر

علی صاحبی 22 فروردین 1400 - 21:25

سلام دکتر ببخشید خواهر ۹ سالش جدید
وقتی غذا میخوره نفس ش میگیره
مشکل به نظر شما چی هست

سعیدمصطفی زاده 21 فروردین 1400 - 18:54

باسلام وعرض خسته نباشید من معده در گرفتم از ۸ فرودین یه مدت صبر کردم تا درست بشه ولی نشد رفتم متخصص داخلی اونم یه مقدار دارو نوشت خوب نشدم که هیچ الان سینم درد میکنه وگاهی تنگی نفس میارم واظطراب پیدا میکنم صبح ها زیاد اینطور میشم ولی وقتی غذایی میخورم یا آب می نوشم احساس این که سنگ میره از سینم دارم ممنون میشم راهنماییم کنین

دکتر امیرفرهنگی 18 فروردین 1400 - 23:09

سلام
بدون داشتن تب ، لرز ، درد بدن و علایم بیحالی احتمال کرونا خیلی کم است.

صبا 18 فروردین 1400 - 11:39

دکتر سلام من دیشب تاحالا تنگی نفس دارم قفسه سینم هم درد میکنه اما علائم دیگه ای ندارم
کرونا هست؟

دکتر امیرفرهنگی 13 فروردین 1400 - 19:14

با سلام
تنگی نفس با ضربان قلب بالا در افراد جوان بیشتر از آریتمی ها و ضربان های نابجا ی قلبی ایجاد می شود. ضمن بررسی توسط همکاران ریه حتما انجام نوار قلب و اکوی قلبی توصیه می شود.

Elham 12 فروردین 1400 - 11:56

سلام
ببخشید آقا دکتر من 22سال دارم دیشب از بس نفسم تنگ شد احساس کردم دلم سریع میزنه و میخواد از سینم بیاد بیرون و شکمم هم خیلی باد کرد و تمام بدنم داشت میلرزید
فشار مو گرفتم 13بود
قند خون ام و گرفتم 100بود
به نظرتان علت تنگی نفسم چیه؟

قلب من 09 فروردین 1400 - 00:37

با سلام
برای بررسی این علایم پزشک ریه بهتر است.

ارخی 08 فروردین 1400 - 23:11

سلام خسته نباشین من تنگی نفس دارم و گاهی اوقات نفس کم میارم و مجبورم نفس عمیق بکشم و با این کار قفسه سینه ام و بین دو کتف پشتم درد میگیره انگار کسی داره با مشت به پشتم ضربه میزنه به نظرتون من باید به دکتر قلب برم یا ریه

دکتر امیرفرهنگی 05 فروردین 1400 - 14:09

جناب آقای امیر
تغییرات دوره ای در نوع غذا ، وزن بدن ، میزان فعالیت بدنی و استرس های محیطی می توانند علایم شما را ایجاد نمایند. البته به شرطی که مسایل مربوط به ریه و قلب در شما بررسی شده و سالم بوده اند. اگر علایم شما زیاد و اذیت کننده است، نگرانی در مورد کرونا نداشته باشید و در اولین فرصت با پزشک خود مشورت نمایید.

دکتر امیرفرهنگی 05 فروردین 1400 - 14:05

خانم زارع سلام
با توجه به شدت علایم در اولین فرصت باید توسط پزشک داخلی ، ریه یا قلب معاینه شوید. عکس قفسه سینه ، نوار قلب و اکو قلب لازم است انجام شوند. بررسی کم خونی هم لازم است.
توصیه میکنم حتما علایم خود را پیگیری نمایید.

مهسا زارع زردینی 04 فروردین 1400 - 01:28

سلام
من یه دختر 13 ساله هستم گاهی اوقات تنفس برام خیلی سخت میشه انگار که یه وزنه سنگین روی سینه ام قرار دادن و نمی زاره نفس بکشم احساس خفگی می کنم هنگامی که تنفس برام سخت میشه خیلی اذیت می شم تا حدی که می خوام بمیرم

امیر 03 فروردین 1400 - 23:21

سلام دکتر ببخشد من تقریبا خرداد ماه بود که یه دفعه نفس تنگی اومد سراغم به صورت کاملا ناگهانی
دکتر رفتم و آزمایش خون دادم دکتر گفت مشکلی ندارم دارو تقویتی داد بعد از یه مدت نفس تنگیم کمتر شد ولی الان دوباره احساس میکنم بیشتر شده خیلی اذیتم به خاطر کرونا هم میترسم برم دکتر میگید چیکار کنم؟

دكتر اميرفرهنگى 02 فروردین 1400 - 17:59

خانم بني اسدى سلام
يك بررسى اوليه شامل معاينه ريه و قلب، نوار قلب و عكس قفسه سينه لازم است انجام شود.

رقیه بنی اسدی 02 فروردین 1400 - 13:50

سلام آقای دکترمن مدتی است که درریه هام درددارم دیشب احساس میکردم چیزی توگلوم گیرداره ونمیتونم نفس بکشم اصلا نمیتونستم درازبکشم حالت بی حسی درسمت چپ داشتم ویه لحظه داغ میشدودوباره سردمیشدفقط سمت چپ حالم خیلی بدبودبایدچکارکنم لطفا راهنماییم کنید ممنون

محمود موسوی 28 اسفند 1399 - 01:14

منم تنگی نفس میشم ولی همیشه نیست بعضیرموقع شدیدد

قلب من 27 اسفند 1399 - 22:51

سلام خانم درخشان
اولین و مهمترین اقدام معاینه پزشک و انجام اکوکاردیوگرافی است. در اولین فرصت باید انجام دهید.

مروارید درخشان 24 اسفند 1399 - 23:44

سلام خدمت شما من 12 سالم هست و خیلی تنگی نفس دار م الان هم شبه دارم دیدگاه خودم رو ارسال میکنم .و دارم خفه میشم

قلب من 20 اسفند 1399 - 22:58

جناب نجفی عزیز سلام
اگر در اکو و معاینه قلب سالم بوده اند ، احتمال اینکه مسایل قلبی موجب تنگی نفس شده باشد ، بعید است. لازم است کم خونی ، کم کاری و پرکاری غدد مانند قند خون و تیرویید هم بررسی شوند. البته بیماریهای ریه مانند آسم هم می توانند تنگی نفس ایجاد نمایند.

قلب من 20 اسفند 1399 - 22:55

مرضیه خانوم سلام
در افراد جوان به غیر از بیماریهای قلبی ، استرس های عصبی و اضطراب می توانند علایم مشابه ایجاد کنند. لازم است علایم شما توسط پزشک بررسی شود.

قلب من 20 اسفند 1399 - 22:53

اگر این علایم را دارید، معاینه و تست قلب می تواند کمک کننده باشد.

رحیمی 18 اسفند 1399 - 05:17

همه این علائم دارم و هنوز به دکتر مراجعه نکردم

مرضیه ۲۲ساله 18 اسفند 1399 - 00:33 وبگاه

سلام من چندشبیه با حالت خفگی از خواب میپرم و تپش قلب میگیرم از ترس و تمام این علایم بالارو دارم چه کاری باید انجام بدم

شبنم 18 اسفند 1399 - 00:11

سلام اقای دکتر کمک کنید من تند تند نفس میکشم اونم به زور خفم میکنه چرا اینجور میشم

حسین نجفی 17 اسفند 1399 - 01:18

سلام.دخترم17سالشه و بمدت 1هفته اس دچارتنگی نفس شده.دکترقلب اکو و نوارقلب گرفت خداروشکر مشکلی نداشت پروپرانولول روزی1عددتجویز کردن ولی تاثیری نداره.علت چی میتونه باشه و چ اقدامی باید انجام داد؟

قلب من 13 اسفند 1399 - 21:14

جناب آقای شیخعلی مهدی پور
در اولین فرصت عکس قفسه سینه و اکوکاردیوگرافی لازم است. حتما به یک پزشک قلب یا داخلی مراجعه نمایید.

قلب من 13 اسفند 1399 - 21:12

سلام جناب مهدیار
تنگی نفس علت های متعددی دارد. لازم است با در دست داشتن مدارک و تست هایی که تا الان انجام داده اید به یک پزشک قلب ، ریه یا داخلی مراجعه نمایید.

مهدیار پور حیدر 10 اسفند 1399 - 21:23

سلام من۳۲سالمه و چند سال است که به دکتر میرم اما درس نمیشم و تنگی نفس دارم علتش چیه

مهدی‌پور شیخعلی 09 اسفند 1399 - 23:29

سلام من موقعه خواب تنگی نفس شدید دارم. همه این علائم ک نام بردید من دارم باید چکار کنم هنوز ب دکتر مراجعه نکردم

محمود خانی 27 بهمن 1399 - 11:23

سلام خدمت اقای دکتر عزیز ممنون از راهنمایی های نوشته شده خدا عمر با عزت به شما وخانواده محتر عنایت بفرماید

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
برچسب‌ها