کلینیک قلب من

جامع ترین منبع اطلاع رسانی سلامت قلب و عروق

0912 126 0 275
info@Ghalbeman.ir
کلینیک قلب من | علایم ناشی از ترومبوز

علایم ناشی از ترومبوز خون در بدن

         ترومبوز         
علل و ریسک فاکتور
علایم بیماری
درمان
پیشگیری 

ترومبوز یا لخته خون ، داخل شریان ها و وریدهای بدن ایجاد می شود. شریان یا سرخرگ ، رگی است که خون را به بافت ها و اعضای بدن می رسانند و سیاه رگ یا ورید ، رگی است که خون را از بافت ها و اعضای بدن خارج کرده و به قلب بر می گردانند. در اغلب موارد لخته خون در جای خود باقی مانده و باعث مسدود شدن رگ و قطع شدن جریان خون می شود در حالی که در بعضی شرایط لخته خون از جای خود حرکت کرده و به قسمت های انتهایی یا دیستال رگ خونی رفته و در آنجا گیر می کند (آمبولی). این که لخته خون داخل شریان باشد یا ورید و اینکه لخته خون در جای خود باقی بماند یا از جای خود حرکت کرده و آمبولیزه شود ، می تواند علایم و نشانه های مختلفی از خود نشان دهد:

 1. اگر انسداد در شریان باشد ، مسدود شدن آن باعث قطع شدن جریان خون به سمت بافت هایی خواهد شد که از آن رگ خون دریافت می کنند. این حالت که به آن "ایسکمی" (Ischemia) گفته می شود ، با قطع جریان خون موجب کاهش سریع اکسیژن و مواد غذایی بافت مبتلا خواهد شد. این حالت معمولا با علایمی مانند درد ، سفید شدگی ، رنگ پریدگی ، احساس کرختی ، گزگز و بی حسی عضو مبتلا همراه بوده و در نهایت با ادامه ایسکمی موجب سیاه شدن و از بین رفتن (نکروز) بافت خواهد شد. ایسکمی می تواند بسته به نوع شریانی که درگیر می شود ، موجب سکته های قلبی و مغزی ، سیاه شدن روده ها ، از بین رفتن بافت دست و پا و هر عضو دیگری در بدن شود. 
 2. سیاهرگ یا وریدها وظیفه تخلیه خون از اعضای بدن را بر عهده دارند. اگر ترومبوز در داخل وریدها اتفاق بیفتد ، در اثر انسداد ورید خون در بافت و عضو مربوط به آن ورید تجمع یافته و موجب تورم ، قرمزی ، درد و حساسیت در آن منطقه خواهد شد. 
 3. در تعداد زیادی از افراد با بیماری قلبی ، ترومبوز در داخل قلب و حفرات آن یا در پشت دریچه های قلب تشکیل می شود. لخته خون داخل قلب معمولا علامتی ایجاد نمی کند ولی گاها این لخته خون از محل خود کنده شده و با جریان خون به بافتها و اعضای بدن می رسد. که در این صورت علایم ایسکمی آن بافت ، مانند مغز ، روده ها ، کلیه و دست و پا را ایجاد خواهد کرد.
 4. ترومبوزهای وریدی هم می توانند از محل خود حرکت کرده و آمبولی بدهند. مسیر نهایی حرکت تمام لخته خون های وریدی ، ریه است. شایعترین ترومبوز وریدی که می تواند جابجا شود ، لخته خون در پا است که DVT نام دارد و تا 50 درصد موارد آن به سمت ریه جابجا شده و آمبولی ریه ایجاد می کند.

علایم بیماری لخته خون در وریدهای عمقی پا عبارتند از:

 1. درد در ناحیه ساق پا یا ران که افزایش یابنده است.

 2. در لمس ساق پا یا ران ، احساس درد و ناراحتی بیشتر می شود.

 3. روی پوست ناحیه مبتلا قرمز است.

 4. تورم و التهاب در پا که باعث می شود پای مبتلا از پای سالم ، قطورتر و بزرگتر شود.

علایم ناشی از ترومبوز داخل عروق قلبی:

 1. درد یا ناراحتی قفسه سینه: اغلب بیماران با حمله قلبی در ناحیه وسط یا سمت چپ قفسه سینه احساس فشار یا درد می کنند که چند دقیقه تا چند ساعت می تواند طول بکشد و در برخی موارد حالت گذرا داشته و مجددا برمیگردد. این ناراحتی می تواند به صورت احساس فشار روی سینه ، مچاله شدن ، سوزش و داغ شدن قفسه سینه هم باشد.

 2. انتشار درد: درد ناشی از سکته قلبی معمولا به پشت قفسه سینه ، شانه ، هر دو دست به ویژه دست چپ ، چانه ، فک و ناحیه بالی شکم گسترش پیدا نماید.

 3. تنگی نفس: این علامت معمولا همراه با درد سینه احساس می شود اگرچه در موارد کمی هم می تواند تنها تظاهر بیماری فرد هم باشد. 

 4. تعریق سرد

 5. احساس خستگی و ضعف برای چندین روز به ویژه در خانم ها

 6. تهوع و استفراغ

 7. احساس سبکی سر و سرگیجه

علایم ناشی از ترومبوز شریان های مغزی:

 1. ضعف و احساس کرختی ناگهانی در صورت ، دست یا پا در یک سمت بدن

 2. کاهش دید ناگهانی به ویژه اگر یک طرفه باشد.

 3. لکنت زبان و اشکال در صحبت کردن

 4. سردرد شدید و ناگهانی

 5. سرگیجه ، خواب آلودگی ، افتادن و عدم تعادل

 6. تهوع و استفراغ

علایم ناشی از آمبولی لخته های وریدی به ریه:

در بسیاری از بیماران با آمبولی ریه می توان شواهدی از لخته خون در پا DVT را مشاهده کرد ولی هستند بیمارانی که آمبولی ریه اولین علامت آنهاست. در این بیماران DVT بی علامت بوده یا اینکه تمام لخته موجود در پا به سمت ریه جابجا شده است. علایم آمبولی ریه عبارتند از:

 1. تنگی نفس شدید و ناگهانی

 2. تنفس تند

 3. درد قفسه سینه

 4. تعریق شدید

 5. کاهش سطح هوشیاری

 6. کبودی لبها و نوک انگشتان

 7. سرفه های مکرر که می تواند با خلط خونی هم همراه باشد.

نکته مهم

بیماری های ناشی از ترومبوز به ویژه انواع شریانی آن جزو اورژانس های پزشکی است و لازم است در اولین فرصت رگ مسدود شده باز شود. در غیر این صورت ادامه ایسکمی منجر به مرگ سلول های عضو مبتلا شده و آسیب غیر قابل جبران ایجاد خواهد کرد. توجه به علایم ایسکمی و ترومبوز و مراجعه سریع به اورژانس در درمان ترومبوز نقش اساسی دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
برچسب‌ها