کلینیک قلب من

جامع ترین منبع اطلاع رسانی سلامت قلب و عروق

0912 126 0 275
info@Ghalbeman.ir
کلینیک قلب من | درمان درد سینه

درمان آنژین پایدار قلبی

آنژین پایدار قلب نوعی احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه است که در اثر انسداد عروق کرونر قلب ایجاد می شود. رسوب چربی در جدار رگهای قلبی موجب ایجاد انسداد در مسیر جریان خون عضلات قلب می شود. این انسداد در حالت استراحت علایمی ایجاد نمی کند ولی در اثر کار و فعالیت بدنی و با افزایش نیاز قلب به اکسیژن و مواد غذایی ، این انسداد موجب کاهش اکسیژن در عضلات قلب و شروع آنژین و درد سینه می شود. چون درد سینه با یک میزان مشخصی از کار و فعالیت بدنی ایجاد می شود لذا به آن آنژین پایدار گفته می شود.

درد سینه

هدف از درمان آنژین قلبی

هنگامی که پزشک معالج شما درمان آنژین پایدار قلبی را شروع می کند ، سه هدف اصلی را در نظر دارد:

 • از بین بردن یا کاهش شدید علائم آنژین.
 • کند شدن پیشرفت بیماری آترواسکلروتیک که پلاک ایجاد می کند.
 • و جلوگیری از بروز مشکلات جدی قلبی ، از جمله سندرم حاد عروق کرونر (ACS) ، نارسایی قلبی و مرگ.

برای رسیدن به این اهداف درمانی از روش های دارویی و غیر دارویی مختلفی می توان استفاده کرد.

روش های درمان تنگی عروق کرونر مزمن

درمان انسداد عروق قلبی به دو دسته اصلی تقسیم می شود: استفاده از روشهای تهاجمی مانند استفاده از بالون ، استنت یا عمل جراحی قلب باز برای از بین بردن تنگی عروق قلب و استفاده از روشهای غیرتهاجمی مانند استفاده از دارو و تغییر روش زندگی.

درمان دارویی یا استفاده ازاستنت و جراحی برای باز کردن رگ؟

شاید به نظر برسد که بهترین راه برطرف کردن انسداد عروق کرونری باز کردن آنها با استفاده از آنژیوگرافی ، انجام بالون و استنت یا عمل جراحی قلب باز و بای پس عروق مسدود قلبی است ، اصطلاحا روش های درمانی که به آنها روشهای تهاجمی گفته می شود. اما چندین دهه مطالعات بالینی نشان داده اند که در بیشتر موارد این چیزی نیست که اتفاق می افتد. اغلب اوقات ، درمان های دارویی به تنهایی نتایج بالینی را ایجاد می کند که از نتایج به دست آمده با جراحی یا استنت برابر یا حتی بهتر هستند. در حال حاضر بیشتر متخصصان توصیه می کنند که در اکثر افراد مبتلا به آنژین پایدار ، درمان اولیه غیر تهاجمی شامل داروها و تغییر شیوه و سبک زندگی را شروع کنند و روشهای تهاجمی را به عنوان روش دوم و در کنار درمان دارویی مورد استفاده قرار دهند. با این حال ، دو حالت وجود دارد که باید درمانهای تهاجمی را به شدت در نظر گرفت.

1- برای افرادی که در آنها پس از استفاده از داروهای مناسب کاهش درد قلبی ، همچنان درد سینه ادامه پیدا می کند.

2- در افرادی که در آنژیوگرافی قلب آنها شریان اصلی قلب (Left Main) یا هر سه رگ کرونری مسدود شده است. در این افراد هم باز کردن رگهای قلب می تواند در بلند مدت به کاهش مرک و میر و نارسایی قلب کمک نماید.

البته در این گروه از بیماران که از استنت یا عمل جراحی بای پس برای درمان آنها استفاده می شود ، بازهم لازم است درمان با داروهای قلبی برای طولانی مدت ادامه پیدا نماید. 

درمان های غیرتهاجمی آنژین قلب

تنگی عروق کرونر اگرچه نهایتا به صورت انسداد قسمتی از رگ قلب خود را نشان می دهد ولی یک بیماری سیستمیک بدن و مربوط به تغییراتی است که در طولانی مدت در بدن ایجاد می شود. برای تشکیل پلاک چربی خون و انسداد رگ قلبی حداقل به ده تا بیست سال زمان نیاز است. رسوب چربی در رگهای بدن از سنین نوجوانی و حتی کودکی آغاز می شود و روش های نادرست تغذیه ای و فعالیت بدنی در طولانی مدت موجب بیماری عروق قلبی می شوند. عواملی مانند:

 1. تغذیه غیر بهداشتی

 2. عدم انجام ورزش و فعالیت بدنی

 3. اضافه وزن

 4. مصرف سیگار

 5. بیماریهایی مانند بالا بودن میزان چربی خون

 6. دیابت قندی

 7. و فشارخون بالا

مسایل مربوط به سالهای طولانی زندگی هستند که زمینه ساز بیماری عروق قلبی هستند. لذا عدم توجه به این عوامل زمینه ای و صرفا برطرف کردن تنگی ایجاد شده در عروق قلب نمی تواند درمان مناسبی برای این بیماری باشد.

لذا اولین قدم در درمان آنژین قلبی و تنگی عروق کرونر باید تغییر شیوه و سبک زندگی و اصلاح عوامل خطر ایجاد بیماری قلبی باشد.

در مرحله بعد استفاده از داروهای قلبی قرار دارد. از داروهای قلبی در بیماران با تنگی عروق قلب ، برای اهداف مختلفی استفاده می شود.

داروهای مورد استفاده در درد قفسه سینه

داروهای ضد پلاکت مانند آسپیرین:

 مصرف این داروها برای تمام بیماران با تنگی عروق کرونر و تا پایان عمر آنها ضروری است ، داروهایی مانند آسپیرین ، پلاویکس ، اسویکس ، زیلت ، پراسوگرل و تیکاگرولول. این داروها باعث مهار پلاکت های خون می شوند که عامل مهمی برای تشکیل لخته خون داخل رگهای قلب و ایجاد حمله حاد قلبی است. این داروها هیچ نقشی در کم کردن میزان انسداد تنگی یا کاهش درد سینه ناشی از تنگی عروق قلب ندارند و دلیل استفاده از آنها جلوگیری از تشکیل لخته خون بر روی پلاک های چربی خون و ایجاد حمله قلبی در آینده است.

داروهای ضد چربی خون (استاتین ها):

آتوروستاتین و رزواستاتین دو داروی معروف و پرکاربرد از این خانواده هستند. این داروها به عنوان داروهای ضد چربی خون شناخته می شوند ولی مطالعات علمی نشان داده اند که این داروها نه تنها در کاهش میزان چربی بد خون (کلسترول LDL) بسیار موفق هستند ، بلکه در پایدار کردن پلاک چربی خون دراخل رگهای قلب هم مفید بوده و باعث کاهش میزان رشد و پاره شدن این توده های چربی می شوند. لذا حتی در بیمارانی که میزان چربی خون آنها اصلاح شده و نرمال است هم این داروها باید به صورت طولانی مدت ادامه پیدا کنند.

داروهای کم کننده درد قلب:

برای کم کردن دردهای آنژینی از داروهای مختلفی می توان استفاده نمود ولی 4 رده دارویی بیشترین فایده را دارند:

 1. داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول ، متورال ، آتنولول ، بیزوپرولول و کارودیلول. این داروها با کم کردن تحریک آدرنرژیک قلب موجب کاهش تعداد ضربان قلب و کم کردن نیاز قلب به اکسیژن می شوند.
 2. داروهای بلوک کننده کلسیم مانند دیلتیازم و وراپامیل. این داروها هم می توانند مانع اسپاسم عروق قلب بشوند و هم مانند بتابلوکرها با کاهش ضربان قلب ، نیاز قلب به اکسیژن را کاهش دهند.
 3. نیتروگلیسرین و داروهای نیتراتی مانند نیتروکانتین ، ایزوسورباید و قرص های زیر زبانی داروهای بسیار مفدی برای کاهش آنژین قلبی هستند. این داروها هم عروق تغذیه کننده قلبی را گشاد می کنند و هم با کم کردن استرس قلب ، نیاز آن را به اکسیژن و مواد غذایی کاهش می دهند. انواع داروها از این خانواده وجود دارند که به روشهای خوراکی ، تزریقی ، پوستی ، زیرزبانی و اسپری استفاده می شوند.
 4. رانولازین داروی جدیدی است که در کاهش دردهای مقاوم آنژینی قلب مفید است. این دارو کانال های سدیمی قلب را می بندد و با اصلاح متابلیسم داخل سلولی از اثرات ناشی از اکسیژن کم در سلولهای قلبی جلوگیری می کند.

روش استفاده از این داروها به این صورت است که همه آنها باهم استفاده نمی شوند. لازم است اول از بتابلوکرها شروع کرد. اگر درد قلبی با این دارو اصلاح نشد می توان از داروهای بلوک کننده کلسیم یا نیتراتها به آن اضافه نمود. در نهایت بیمارانی که با استفاده از هر سه نوع دارو همچنان درد سینه داشته باشند ، لازم است از رانولازین هم استفاده نمایند. در بیمارانی که پس از مصرف دو یا سه نوع دارو همچنان درد سینه داشته باشند ، باید به فکر استفاده از روش های تهاجمی مانند استفاده از آنژیوپلاستی با استنت یا عمل جراحی بای پس قلبی برای کاهش علایم قلبی بود.

درمانهای تهاجمی درمان آنژین

این درمانها عبارتند از:

 1. انجام آنژیوپلاستی عروق قلبی با استفاده از بالون و استنت PCI

 2. استفاده از عمل جراحی بای پس عروق قلبی CABGs

همان گونه که اشاره شد از این روشهای درمانی در دوحالت استفاده می شود:

1- در بیمارانی که علیرغم استفاده از روشهای درمانی دارویی و غیرتهاجمی همچنان درد سینه و علایم قلبی دارند 

2- در بیمارانی که به دلیل شدت و نوع تنگی عروق قلبی آنها لازم است برای جلوگیری از حملات قلبی در آینده و کم کردن خطر مرگ ناگهانی از روش های تهاجمی استفاده نمود مانند بیماران با تنگی رگ اصلی قلب ، تنگی هر سه رگ قلبی یا تنگی ابتدای شریان LAD به عنوان رگ مهم قلب. 

نکته قابل توجه اینکه در این بیماران که در آنها از استنت یا عمل جراحی قلب استفاده می شود هم باید داروهای قلبی ادامه پیدا کنند و انجام این روشها دلیلی برای قطع داروهای قلبی نیست.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
برچسب‌ها